Polecmy Wystawianie Świadectw Charakterystyki Energetycznej budynków oraz lokali.Badania termowizyjne Wystawianie Świadectw Charakterystyki Energetycznej budynków oraz lokali. Badania termowizyjne

Książka..O Galicji Zdjęcia z kresów ..Kresy wschodnie Grzymałów Mapy historyczne Świdnica filmy taneczne filmy turniejowe taniec towarzyski współczesny nowoczesny klub taneczny swidnica wspolczesnyFilmy TanecznePielgrzymka

początek

Ziemianie z woj Tarnopolskiego

lata okolo 1928-1932

POWIATY KOPYCZYNIECKI, TREMBOWELSKI

JABŁONÓW

Właściciel Jan hr. Choiński-Dziednszycki

Jabłonów w pow. kopyczynieckim, od dawien dawna i majątkiem rodzinnym Dzieduszyckich, ma około 3.000 ha. w tym roli 900 ha, reszta lasu. Wojna zdewastowała ma­jętność dwukrotnie, między innymi spalono garbarnię urządzona przy gospodarstwie. Po odbudowie dwór i wszystkie budynki są murowane i we wzorowym stanie. Ocalał duży piękny park angielski ze sadem, założony przez Wawrzyńca Dzieduszyckiego, adiutanta naczelnika. Kościuszki. W parku stare drzewa, topole, sosny amerykańskie i inne. Biblioteka zawierająca bogaty księgzbiór w językach: polskim, niemieckim, francuskim. ^ .Szczątki ruin i stare lochy wskazują, że w dawnych czasach stał tu wielki zamek warowny.

s?

Jabłonów jest znanym na całą Polskę gospodarstwem nasiennym. Jest to filia Hodowli Roślin Braci Kleszczyńskich w Krzeszowicach (Skrzeszowicach )””, odznaczona na wystawię we Lwowie 1924 r. i w Grudziądzu w 1925 r. dużym srebrnym medalem, na wystawie w Tarnopolu 1931 r. i w Brzeżanach 1929 r. dużym srebrnym medalem, na wytstawie krajowej w Poznaniu 1928 r. dużym złotym medałem i t. d.

Produkuje: a) Pszenicę ozimą oryginalną „Podolankę" czerwoną ościstą, wcześnie dojrzewającą i dostosowaną do warunków klimatyczno-glebowych Po­dola, odporną na wymarzanie, przypalenie i wylęganie. Ziarno posiada czerwone, szkliste, o wysokiej wadze hektolitra,

b) Jęczmień jary „Hanna Skrzeszowicki" ory­ginalny, dwurzędowy browarniany, odznacza się średnio zbitym kłosem, ziarnem pełnym, grubym, pękatym o cien­kiej piewcę, słomą nieco sztywniejszą, aniżeli Hanna oryginalny, jest od niego wcześniejszy a przede wszyst­kim dostosowany do naszego klimatu, przez co daje plony równiejsze i pewniejsze,

c) Owies oryginalny „Biały Mazur", odmianę średnio-wczesną dojrzewającą. Pochodzi z odmiany krajowej, wyhodowanej za pomocą doboru indywidualnego, posiada ziarno białe, duże, podłużne o zawartości plewki, wahającej się zależnie od roku od 26— 28%, wiechę gęstą, nieco zgiętą, podobną do kiści prosa. W majętności w Jabłonowie daje od szeregu lat najwyż­sze plony w porównaniu z innymi odmianami obcych i krajowych hodowli. Jest to więc odmiana zaaklimatyzo­wana i przystosowana do warunków glebowych i klima­tycznych Wsch. Małopolski.

Gospodarstwo nasienne w Jabłonowie jest najdalej na wschód wysuniętą filią Hodowli Roślin Braci Kleszczyń-skich. Zadaniem jego jest wytwarzanie odmian dających najpewniejsze plony w klimacie i na glebach podolskich. W tym celu założono w Jabłonowie całe pole doświad­czalne, na którym elity zbóż przechodzą przez szereg lat próbę plenności i aklimatyzacji. Wyniki tych do­świadczeń sprawdzane są przez doświadczenia różnych instytucji na terenie Wschodniej Małopolski i te tyl­ko rodziny rozmnaża się jako nowe odmiany, które wykazują najlepsze rezultaty. Wszystkie zboża tej ho­dowli są polecone przez Lwowską Izbę Rolniczą.

W majętności obora symentalska, owczarnia merino prekos, stadnina czystej krwi angielskiej.

Gospodarstwo zatrudnia około 100 ordynariuszy, 300 sezonowych, utrzymuje 2 emerytów. Jest zmotoryzowane i zelektryfikowane. Administruje inż. agronom Gjura Atanacković.

Z dawnych właścicieli Jabłonowa kilku, m. in. Wawrzyniec Dzieduszycki, brali udział w powstaniach. Obec­ny właściciel odbył kampanię ukraińską i bolszewicką. W czasie wojny światowej pracował wydatnie społecznie wśród uchodźctwa polskiego. Za udział w wojnie odznaczony jest Krzyżem Walecznych, za pracę społeczną orderem Polonia Restituta. Jest posłem na Sejm, prezesem Rady Nadzorczej Składnicy Kółek Rolniczych, O.T.R.,poza tym pracuje we wszelkich organizacjach społecz­nych.

W Jabłonowie znajduje się kościół wybudowany przez Śp. Florentynę z Dzieduszyckich, kosztem właściciela wystawiono ochronkę oraz dom ludowy, w którym znaj­dują pomieszczenie wszystkie organizacje społeczne. Ró­wnież dużą pomocą materialną przyczynił się właściciel do sanacji Kółka Rolniczego. Matka właściciela wybudo­wała szkołę, ofiarowano 25 mórg pola na parafię rzym.-kat. w Jabłonowie. Na cele społeczne dużo łoży właściciel,m. in. na T. S. L., F. O. N., jak również wszelkie in­ne świadczenia w gotówce i naturze.

Stoisko Jabłonowa na wystawie rolnicze] w Tarnopolu.


“” Po upublikowaniu strony otrzymałem list. 

Na stronie o Ziemianach woj. Tarnopolskiego 1928-1932 na temat Jabłonowa przeczytałam (tut. cytuje ze strony)Jest to "filia Hodowli Roślin Braci Kleszczyńskich w Krzeszowicach". Jest to informacja błedna, gdyż Jabłonów owszem był filią Hodowli Roślin Braci Kleszczyńskich" nie w Krzeszowicach tylko w Skrzeszowicach. Poprostu wkradł się  błąd w nazwę miejscowości. Proszę mi wierzyć, że piszę prawdę. Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Historii. Moja rodzina mieszka w Skrzeszowicach od pokoleń, a ja jestem autorką pracy magisterskiej na temat historii Hodowli Roślin Braci Kleszczyńskich". Informacje te, że mieściła się ona w Skrzeszowicach potwierdzą Panu mieszkańcy Skrzeszowic, Rodzina Kleszczyńskich,  źródła archiwalne, m.in. książka z 1927r inż. Z. Mazurkiewicza Hodowla Braci Kleszczyńskich. Chciałabym podkreślić, że wspomnianym artykule napewno chodzi o ten Jabłonów i o tę hodowlę. Bardzo proszę o sprostowanie jeśli byłoby to możliwe.

 

Z poważaniem

mgr Wawrowska Julita



Zazanczam , na posiadanej krerokopi artykułu wystepuje miejscowosć Krzeszowice , ale mogli sie pomylic -Tadeusz Brożbar administrator strony