Miejki Komitet Obywatelski Niezależne Forum Społeczne w Świdnicy ul. Trybunalska1


Proponuje Pani wysłac

  • Biuro Poszukiwań Międzynarodowego Czerwonego Krzyża
    Internationaler Suchdienst
    34444 Bad Arolsen
    Große Allee 5-9
    NIEMCY ===

  • Archiwum Akt Nowych
    ul. Hankiewicza 1
    02-103 Warszawa =====

  • LVA Berlin
    Verbindungstelle Arbeiterrenten versicherung (Polen)
    14047 Berlin =====

  • AOK Halle
    Niederlassung Halle
    Robert-Franz-Ring 16
    06108 Halle ====

  • LVA Sachsen-Anhalt
    Parcelsusstr. 21
    06114 Halle ====

Instrukcja dla spadkobierców


w sprawie postępowania w przypadku śmierci osoby uprawnionej do świadczeń z niemieckiej Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" oraz austriackiego Funduszu "Pojednania, Pokoju i Współpracy".

Wypłaty ze środków niemieckich | Wypłaty ze środków austriackich


I. Wypłaty ze środków niemieckiej Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość".

Zasady przyznania świadczenia

A. W przypadku, gdy poszkodowana osoba uprawniona do uzyskania świadczenia zmarła w dniu 16 lutego 1999 r. lub później, osobami uprawnionymi do uzyskania świadczenia zgodnie z § 13 ustawy o utworzeniu Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" , która weszła w życie w dniu 12 sierpnia 2000 r. są:

1. W pierwszej kolejności żyjący współmałżonek oraz żyjące dzieci w równych częściach. W przypadku, gdy brak małżonka (zmarł wcześniej, rozwód) całość w częściach równych dziedziczą dzieci. W sytuacji odwrotnej, tj. braku potomstwa całość dziedziczy małżonek.

2. Jeżeli zaś uprawniony poszkodowany nie pozostawił ani współmałżonka ani dzieci, lub jeśli osoby te nie żyją, dziedziczą wnuki uprawnionego poszkodowanego w częściach równych. Natomiast przy braku wnuków uprawnione jest rodzeństwo uprawnionego poszkodowanego również w częściach równych.

3. W sytuacji gdy brak osób, o których mowa powyżej, osobami uprawnionymi są spadkobiercy wymienieni w testamencie.

Zatem ustawa niemiecka wyczerpuje krąg osób uprawnionych do świadczeń do trzech grup.

Każdy następca prawny z danej grupy winien złożyć odrębny własnoręcznie podpisany wniosek. Podstawą do ustalenia której z tych osób przysługuje przedmiotowe świadczenie jest prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku opatrzone klauzulą wykonalności. Uwaga: w przypadku w/w świadczeń nie jest wymagane przeprowadzenie sądowego działu spadku. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku toczy się przed sądem rejonowym, którego właściwość miejscowa określona jest miejscem ostatniego zamieszkania spadkodawcy, a nie miejscem zgonu spadkodawcy. Sąd w oparciu o akta stanu cywilnego (skrócone odpisy aktu zgonu, małżeństwa, urodzin itp.), testament (w przypadku dziedziczenia testamentowego) wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przez określone osoby.

B. W przypadku śmierci osoby uprawnionej do uzyskania świadczenia po złożeniu przez nią wniosku o przyznanie świadczenia ze środków niemieckiej Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość", zastosowanie będą mieć przepisy kodeksu cywilnego dotyczące postępowania spadkowego na zasadach analogicznych jak przy wypłacie świadczeń dla spadkobierców osób uprawnionych z austriackiego Funduszu "Pojednania". Uwaga : w tym przypadku z postanowienia sądu musi wynikać jaki jest podział spadku i zgodnie z tym podziałem będą dzielone świadczenia.


Wykaz niezbędnych dokumentów

1. Wniosek o przyznanie świadczenia ze środków niemieckiej Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" własnoręcznie podpisany przez następcę prawnego .

2. Kserokopia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku opatrzonego pieczątką wpływu do Biura Podawczego Sądu (tzw. Prezentata).

3. Postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku opatrzone klauzulą wykonalności, stanowiące podstawę do ustalenia zgodnie z ustawą niemiecką osób uprawnionych do świadczeń .

Wnioski należy składać do 11 kwietnia 2001 roku.
Uzupełnienia dokumentacji należy dokonać w ciągu sześciu miesięcy od daty wysłania przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie" informującego o tym pisma .


II. Wypłaty z austriackiego Funduszu "Pojednania"

Zasady przyznania świadczenia

Zgodnie z § 4 ust.2 ustawy austriackiej z dnia 10 lipca 2000 roku o Funduszu świadczeń humanitarnych republiki Austrii dla byłych robotników niewolniczych i przymusowych reżimu narodowosocjalistycznego (ustawa o Funduszu "Pojednania"), jeśli osoba uprawniona zmarła w dniu 15 lutego 2000 r. lub później, świadczenia przechodzą na spadkobierców zgodnie z prawem narodowym. Zatem zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego księga IV Spadki. Przepisy te przewidują możliwość dziedziczenia ustawowego bądź dziedziczenia testamentowego. Jednakże normy prawa dają pierwszeństwo powołaniu do spadku wynikającemu z testamentu. Dlatego dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo żadna z osób, które powołał nie chce lub nie może być spadkobiercą (art. 926 § 2 k.c.).

Przepisy kodeksu cywilnego wskazują dwie grupy spadkobierców ustawowych.

1. Pierwszą grupę stanowią zstępni (dzieci, ewentualnie zstępni dzieci) i małżonek spadkodawcy, a drugą - małżonek, rodzice, rodzeństwo (ewentualnie zstępni rodzeństwa spadkodawcy.)

2. Pierwsza grupa czyli małżonek i dzieci (ewentualnie ich zstępni) dziedziczą w częściach równych, z tym że część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.

W przypadku gdy dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Małżonek jest powołany do dziedziczenia z ustawy tylko wtedy, gdy w chwili śmierci spadkodawcy pozostawał z nim w ważnym związku małżeńskim. Nie dziedziczy były małżonek, tzn. gdy małżeństwo rozwiązano przez rozwód, unieważniono czy stwierdzono nieistnienie małżeństwa. W sytuacji braku zstępnych spadkodawcy do spadku powołana jest z ustawy druga grupa - czyli małżonek, rodzice i rodzeństwo (ewentualnie zstępni rodzeństwa spadkodawcy). Udział małżonka wynosi 1/2 spadku.

W przypadku braku rodziców dziedziczą w zbiegu małżonek i rodzeństwo. Z kolei gdy którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadł, przypada jego zstępnym. W braku zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada jego małżonkowi (art.935 § 1 k.c.).

Podstawę do stwierdzenia komu i w jakiej wysokości przysługiwać będzie prawo do przedmiotowego świadczenia stanowić będzie prawomocne postanowienie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku, opatrzone klauzulą wykonalności. W przypadku kilku osób uprawnionych (spadkobierców), można przyjąć rozwiązanie polegające na notarialnym (względnie złożonym przed kierownikiem polskiej placówki konsularnej) upoważnieniu do odebrania całości świadczenia przez jedną z osób uprawnionych. W przypadku braku takiego upoważnienia konieczne będzie przeprowadzenie sądowego postępowania o dział spadku, którego postanowienie stanowić będzie podstawę do wypłat świadczeń.

Otrzymane świadczenia są zwolnione z podatku
od spadku i darowizn.



Wykaz niezbędnych dokumentów

1. Wniosek o przyznanie świadczenia ze środków Funduszu "Pojednania" własnoręcznie podpisany przez następcę prawnego.

2. Postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku opatrzone klauzulą wykonalności, stanowiące podstawę do ustalenia osób uprawnionych do świadczeń.

3. Notarialne upoważnienie do odebrania całości świadczenia przez jedną z osób uprawnionych.

4. Postanowienie Sądu o dziale spadku, opatrzone klauzulą wykonalności, stanowiące podstawę do wypłat świadczeń dla osób objętych postępowaniem spadkowym.

Wnioski należy składać w terminie dwóch lat po wejściu w życie ustawy o Funduszu "Pojednania". Ustawa ta wchodzi w życie po zapewnieniu, że środki wymienione w § 6 ustawy zostaną w pełni oddane do dyspozycji oraz że podpisano umowy z państwami, w których istnieją organizacje partnerskie, oraz ze Stanami Zjednoczonymi. Rząd Austriacki ogłosi dzień wejścia w życie w/w ustawy w Federalnym Dzienniku Ustaw.