Początek książki...O Galicji ...Zdjęcia z kresów ..Mapy historyczne..Kresy wschodnie Księgarnia Kresy Wschodnie
Powiat: PODHAJCE
Powierzchnia 1.046 km* Ludność 81.998.
Podhajce miasto powiatowe, mieszkańców 6,049. Stacja kolejowa w odległości 2 km. od miasta, dorożki w cenie 1zł. 50 gr. Z Podhajec do Brzeźan kursuje autobus. Hotele: Grossa, pokój 34 zł, Restauracje: »Ziemiańska«, Kamińskiego i Bruńca, obiady do 2 zł. Urzędy państwowe i samorządowe: Starostwo, Sąd po» wiatowy, Urzędy skarbowe, Urząd pocztowo-telegr,. Inspektorat szkolny, Bow. Komenda P. P., Wydział Powiatowy, Zakłady naukowe: Pryw. Gimnazjum. Instytucje ekonomiczne i finansowe; Składnica Kółek rolniczych, Tow. »Rolnik«, Koop. »Sojuz«, Kasa rolnicza.
61
Organizacje sportowe i społeczne: Tow, »Sokół«, Związek strzelecki, miejscowy Oddział Wojewódzkiego Towa» rzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Podhajce, położone nad rzeką Koropiec, która tu tworzy wielki staw, należały dawniej do znaczniejszych miast. W roku 1675 zniszczył je doszczętnie Ibrahim Szyszman-pasza w czasie nieudałej wyprawy na Lwów.
W mieście posiadającem niegdyś 5 świątyń, zasługuje na uwagę kościół parafialny zbudowany w r. 1634, wykazujący mimo licznych przeróbek, jakie wskutek pożarów musiano dokonać, pierwotny swój styl gotycki. Wieża frontowa została z końcem XVIII wieku znacznie zniszczona. W kościele pochowany Stanisław Rewera Potocki.
Z dawnego zamku Czartoryskich pozostały fundamenty i część baszty wśród budynków obecnego browaru,
Cerkiew fundowana przez Annę z Mohyłów Potocką, została zbudowana z końcem XVII wieku, Podobna do niej bożnica miała być pierwotnie kościołem ormiańskim, w tym samym czasie i zapewne przez tych samych architektów wzniesionym. Na jej wewnętrznych ścianach jeszcze dzisiaj są widoczne ślady malowideł kościelnych, a drzwi obecnie zamurowane prowadzą na chór.
Na cmentarzu żydowskim stare nagrobki, sięgające Jeszcze początków XV stulecia.
Do budowli pamiątkowych należy dom, dawna własność Czartoryskich, w której mieszkał dłuższy czas genialny nasz muzyk Chopin.
Poza miastem na polach w kierunku wsi Białokrynicy wznosi się dość wyraźnie jeszcze zarysowująca się mogiła z kamiennym krzyżem pamiątkowym, usypana na dawnem pobojowisku w roku 1667. Przez 17 dni bronił się tu kroi Jan III Sobieski przed Turkami i Kozakami, zadając im ciężkie straty.
Na południowy-zachód 10 km. od Podhajec położone w jarze Złotej Lipy miasteczko Zawałów, stara osada, znana już w XV wieku jako własność Buczackich.
Na zboczu jaru, ruiny zamku zbudowanego z początkiem XVII wieku przez Makowiecktch. Był to pię-trowy budynek z trzema pięctobocznymi basztami po rogach, w czwartej mieściła się kaplica. W roku 1675 zniszczył zamek jak i pobliskie Podhajce, Ibrahim pasza. Odnowiony wkrótce przez hetmana Stanisława Jabłonowskiego, stanowi zamek ważną podstawę do jego działań wojennych przeciwko Turkom. Do wojny europejskiej zamek był zamieszkały, posiadał większą bibljotekę, oraz cenne pamiątki, zgromadzone przez właściciela Aleksandra Raczyńskiego. w roku 1915, znajdując się na Ijnfi bojowej, został on wskutek ostrzeliwania znacznie uszkodzony, a jego urządzenie zrabowane. Cofające się w roku 1917 wojska rosyjskie, podpaliły w międzyczasie odrestaurowany zamek i w ten sposób ostatecznie doprowadziły ten czcigodny zabytek do ruiny.
W Szumlanach zasluguje na uwagę stary dwór z podziemnymi lochami, w Horcżance kościół zbudowany w 1727 roku.
Krzyże pamiątkowe wzniesione w Wierzbowie i Hołhoczu przypominają ludności, iż okolice te były pustoszone przez Tatarów.
Na wschód od Podhajec w odległości 17 kim. leży nad rzeką Strypąn Zarwanica. znane miejsce odpustowe w cerkwi zbudowanej w roku 1754 cudowny obraz Matki Boskiej.
Pod Wiśniowczykiem, 18 km. od Podhajec, stoczył w roku 1684 hetman Jabłonowski bitwę z Turkami, Z dawnego zamku niema śladu, zachował się tylko stary dwór, w kościele z XIX wieku dwa cudowne obrazy,
W Burkanowie kościół zbudowany w 1821 r. pobliskie Złotniki posiadały zamek, stanowiący siedzibę znanego rodu Wilczków.Początek
Książka..O Galicji ...Zdjęcia z kresów ..Kresy wschodnie GrzymałówInterakcyjna mapa Polski i świata