Początek książki...O Galicji ...Zdjęcia z kresów ..Mapy historyczne..Kresy wschodnie Księgarnia Kresy Wschodnie
Powiat CZORTKÓW
Powierzchnia 683 kim.' Ludność 69.020,
Czortków, miasto powiatowe, około 6.000 mieszkańców, wraz z Wygnanką i Starym Czortkowem 15,000 mieszkańców. Stacja kolejowa w miejscu, dorożki 12 zł.,autobusy. Hotele: Bristol, Imperiał, Rudolf (koło stacji kolejowej). Cena za pokój 4 zł. Restauracje: Banaclia, Krzyżanowskiego, Zacharjasiewiczowej, Gruna, Hygjena. Cukiernia: Konikowskiego. Urzędy państwowe i samorządowe; Starostwo, Władze wojskowe, Sąd okręgowy, Urzędy skarbowe, Powiatowy Urząd ziemski, Inspektorat szkolny, Urząd pocztowo-telegraficzny, Pow. Komenda Policji Państw., Wydział powiatowy. Szpital powszechny. Zakłady naukowe: 2 gimnazja polskie, i ruskie, seminarjum państw, i prywatna szkoła przemysłowa. Instytucje ekonomiczne i finansowe; Bank zaliczkowy. Kółko rolnicze, Syndykat rolniczy. Organizacje sportowe i społeczne: Tow. »Sokół«, Klub sportowy »Czortkovia«, Związek strzelecki, T. S, L., Żyd. klub sportowy, Oddział miejscowy Wojewódzkiego Towarzystwa Turystyczno=Krajoznawczego.
Miasto rozciąga się nad Seretem, który tu tworzy głęboki jar. Założone zostało na prawie magdeburskiem w r, 1522 przez Jerzego Czortkowskiego. Miastem szczególnie się opiekuje wojewoda ruski Stanisław Golski, nadając mu za zezwoleniem króla Zygmunta III. liczne prawa i przywileje. W czasie najazdów tatarskich zostaje miasto niejednokrotnie zniszczone przez dzikie hordy. W roku 1676 zajęte przez Turków, pozostaje pod ich zaborem wraz z częścią Podola do roku 1683. W latach 18001815 należało do Rosji.
Przed wojną światową Czortków, będąc ważniejszym ośrodkiem administracyjnym, począł się silnie rozbudowywać. Posiada wiele okazałych budynków rządowych i prywatnych, Zasługuje tu na wyróżnienie: gmach Sądu okręgowego, klasztor SS. Miłosierdzia, bazar miejski, stylowy budynek T-wa »Sokół«.
Tuż przy lewym brzegu Seretu w Wygnance wznoszą się ruiny zamku, założonego z początkiem XVII wieku przez rodzinę Golskich, na miejscu dawnego drewnianego . Zamek zbudowany z kamienia i cegły, położony
wprawdzie niekorzystnie, bo na zboczu jaru/ był silną warownią, Świadczą o tem potężne mury, zaopatrzone w liczne strzelnice. Z dawnych trzech baszt pozostały dwie, między któremi wznosi się właściwy piętrowy gmach mieszkalny z widokiem na miasto. Od zamku w kierunku zachodnim biegły wały obronne, u ich końca, w okolicy stacji kolejowej, do niedawna jeszcze widniały ruiny zameczku. Podziemne lochy zaniku mają według tradycji ciągnąć się popod rzekę aż do Bilcza Złotego w pow, borszczowskim. Zamek dzielił losy miasta. Od swych murów niejednokrotnie odrzucał zapędzające się w te strony zagony tatarskie. W roku 1655 po zaciętej obronie został zdobyty przez olbrzymie zastępy kozacko-moskiewskie dążące pod Lwów. Nie oparł się również potędze tureckiej i przez kilka lat a to do r, 1683 był rezydencją baszy tureckiego, Z końcem XVIII wieku przeszedł z rąk Potockich do rodziny Sadowskich. Ostatni potomek tej rodziny Hieronim Sadowski przeznaczył cały swój majątek a wraz z nim zamek na cele dobroczynne, które spełnia klasztor Sióstr Miłosierdzia (Szarytek) w Starym Czortkowie, utrzymując z dochodów fundacji przytułek dla starców i kalek oraz szkołę dla dzieci . W zamku pozbawionym dachu, w znacznej części rozebranym i zniszczonym, mieszczą się dziś różne składy kupieckie.
.20.
Wygnanka. Stary dworek, Fot.Gąsiorowski
Dokumenty oraz obrazy rodziny Golskieh i Sadowskich
znajdują się w Bibljotece konwentu OO. Dominikanów.
Zasługuje również na uwagę stary dworek jako zabytek budownictwa drewnianego (dom Strumińskich) stara cerkiewka z dzwonnicą, zbudowana z początkiem XVII wieku. Nabożeństw w niej obecnie si<j nie odprawia, gdyż zbudowano już nową cerkiew,
W samem centrum miasta kościół, zbudowany z początkiem XVII wieku w stylu swym wykazuje cechy gotyckie. Poza obronnymi murami, przypierającego do kościoła klasztoru OO, Dominikanów ludność w czasie najazdów szukata schronienia, W Starym Czortkowie wyróżniał się pałac, siedziba siostry Hieronima Sadowsklego hr. Borkowskiej. W roku 1865 nabył go rabin cudotwórca, (Friedman) który upiększył park i zbudował bożnicę. Pałac uległ zniszczeniu (w czasie wojny). Bożnica wzniesiona w kształcie czworoboku w stylu pseudo orjentalnym zasługuje na zwiedzenie. Posiada ona po bokach dwie okrągłe baszty z wieżyczkami. We wnętrzu ołtarz rzeźbiony nadzwyczaj artystycznie z drzewa. Tak ściany jak i sufit pokryte są rzeźbami z kamienia o bogatej ornamentyce. Na ścianach znajdują się olejne malowidła.
Okolice Czortkowa są bardzo ładne. Wzdłuż Seretu ciągną się lasy. Zachodnią część powiatu zajmuje bezleśny, płaski, dziś już zaorany step,
Na południe 10 km. od miasta leży Jagielnica, miasteczko, przeszło 3000 mieszkańców. Stacja kolejowa w miejscu.
Z początkiem XVII wieku wzniósł tu Stanisław Lano koroński Wojewoda ruski i hetman w. kor, na trudno dostępnem wyniosłem wzgórzu zamek, który obronny z natury, dzięki umiejętnemu zastosowaniu systemu bastjonowego stał się jedną z najsilniejszych na Podolu warowni.
W roku 1648 wytrzyma! oblężenie Chmielnickiego, a tylko przez zdradę zdoby!i go w roku 1655 kozacy Buturlina. Jakiś czas zajęty był przez Turków, którzy osadzili w nim swojego baszę wraz z załogą.
Z początkiem XIX wieku został przez właścicieli odstąpiony rządowi austryjackiemu, który zasypał głęboki przekop, zniósł bramę wjazdowe oraz dwa bastjony, broniące dostępu do zamku od strony południowej, budynki zaś w tej części się znajdujące przerobił na pomieszczenie fabryki tytoniu. Fabryka ta, po zniszczeniu wojennem, niedawno została pod zarządem państwowym, na nowo uruchomiona, Z potężnych fortyfikacyj zamkowych zachowała się do dzisiaj w dobrym stanie część frontowa, malowniczo położona.
Dalej w kierunku południowym, .nad Seretem miasteczko Ułaszkowce, słynne z jarmarków odbywających się w czasie od 21 czerwca do 12 lipca, jest również miejscem odpustowem, znajduje się tam cerkiew Bazyljanów, pod nią grota św. Onufrego za źródłem.
Na południowy wschód od Czortkowa Kolędziany pałac Horodyskich, przerobiony w r. 1840 z obronnego zamku.Początek
Książka..O Galicji ...Zdjęcia z kresów ..Kresy wschodnie GrzymałówInterakcyjna mapa Polski i świata